عشق‌های تکرارنشدنی

من یک روز گرم تابستان، دقیقا یک روز سیزده مرداد، حدود ساعت سه و ربع کم بعد از ظهر عاشق شدم!

heart

«عاشقانه‎‌ها»

عصر

سال آخر دبیرستان بودم. دختركى پر شور و شر و هزار رویای دور از دسترس در سر داشتم. کرم کتاب بودم و بی‌پول! آن زمان‌ها یک کتاب‌فروشی در خیابون قزوين كرج بود که از بهترین کتابفروشی‌های شهر من محسوب می‌شد. پر از کتاب‌هاى به روز، مناسب با هر سلیقه و طرز فکری و یک فروشنده خوش‌تیپ. خیلی از مراجعین به هوای آن فروشنده‌ کتاب به آنجا می‌آمدند و کتاب می‌خریدند!

تقریبا هر چند روز یک بار به کتابفروشی می‌رفتم و سر‌پا به هوای ورق زدن کتاب‌ها آنها را تند تند می‌خواندم و کیف می‌کردم از این همه زرنگی خودم. بالاخره یک روز نوبت رسید به “جین ایر” نوشته “شارلوت برونته” کتابی خاص و وسوسه‌انگیز. داستان رمان به زندگی دختر یتیمی بر‌می‌گردد که روزگار پر مشقتی را می‌گذارند و با سختی‌های زیادی روبرو می‌شود. طوری که کتاب توصیف کرده جین ایر، دختری است با ظاهر بسیار معمولی اما جسور و دارای روحی والا.

وقتی جین به عنوان معلم سرخانه کار خودش را در قصر تورنفیلد شروع می‌کند با حسی تازه و بکر روبرو می‌شود و این عشق زندگی‌اش را پیچیده‌تر می‌کند. رابطه جین ایر و آقای راچستر برای من بسیار شیرین و گاهی هم نفس‌گیر بود. آنجا بود که عاشق “ادوارد فیرفاکس روچستر” شدم. به طوری که مدت‌ها تمام فکر و ذهن من درگیر آن مرد ۴۰ ساله انگلیسی جذاب، مردانه و لطیف بود. خودم را جای شخصیت جین می‌گذاشتم و در آتش عشق ادوارد روچستر می‌سوختم و با او همذات‌پنداری می‌کردم. خودم را در قصر باشكوه تورنفيلد حس می‌كردم. از دوشيزه «اینگرام” متنفر بودم چون او را رقیب عشقی خودم می‌دانستم و عشق “سنت جان” را نمی‌توانستم بپذیرم و او را مانند برادرم دوست می‌داشتم. مانند جین ایر که گفت “قلبم شعله‌ور شده و می‌لرزد همچون کودکی در گهواره”، من هم شعله‌های عشق را حس می‌کردم.

آن قسمت کتاب که بعد از فراز و نشیب‌های بسیار و در آخر داستان جین ایر به تورنفیلد باز می‌گردد و ادوارد راچستر به خاطر سوختگی دستش و نابینا شدنش از او می‌پرسد که “آیا خیلی خشن و ناخوشاید شده‌ام؟” جین جواب می‌دهد که “شما همیشه خشن و ناخوشایند بودید” برای من نشان‌دهنده قدرت و جسارت جین ایر بود که در اوج عاشق بودن هم حرفش را بیان می‌کرد.

این روزها هر بار که از کنار کتابفروشی رد می‌شوم دلم تنگ می‌شود برای آن حس و حال و آن کتاب خواندن‌ها که امروز تاثیرات عمیق آنها را در خود می‌بینم و خودم را برای نخواندن کتاب‌های جدید سرزنش می‌کنم.

Coffret Jane Eyre