ملکه قلب‌ها و پری دریایی

من یک روز گرم تابستان، دقیقا یک روز سیزده مرداد، حدود ساعت سه و ربع کم بعد از ظهر عاشق شدم!

heart

«عاشقانه‎‌ها»

سحرگاه

وقتی که قرار شد برای هفته عشق در مورد کتاب عاشقانه‌ای که خوندیم بنویسیم به کتاب‌های زیادی فکر کردم که خیلیاشون رمان‌های معروفی بودن و ممکنه خیلی‌ها اون‌ها رو خونده باشن. دنبال کتاب متفاوتی گشتم که به نظرم عاشقانه باشه و شاید کمتر شناخته‌شده. توی این میون کتابی به ذهنم رسید که وقتی اولین بار خوندمش اصلا انتظار همچین مفهوم بکری از عشق رو توی همچین کتابی نداشتم. کتابی که به اعتبار نویسنده‌ای خریدمش که بیشتر به عنوان نویسنده کتاب کودک می‌شناختمش و ممکنه خیلی‌های دیگه هم نظر منو داشته باشن.

«شل سیلوراستاین» رو خیلیامون به عنوان نویسنده کتاب کودک و نوجوان و اون هم طنز می‌شناسیم. منم توی نوجوانی کتاب‌های سیلوراستاین رو خونده بودم و به شدت تحت تأثیر ادبیات متفاوتش قرار گرفته بودم. ۲۳ یا ۲۴ ساله بودم که توی کتابفروشی یک کتاب از سیلوراستاین دیدم و به یاد روزگار نوجوانی خریدمش. وقتی پشت کتاب رو خوندم که «شل سیلور استاین رو در تمام جهان به عنوان شاعر عشق، آزادگی و لبخند می‌شناسن»، اصلا انتظار مواجهه با یه کتاب عاشقانه رو نداشتم. کتاب ملکه قلب‌ها و پری دریایی شل سیلوراستاین با ترجمه بی‌نظیر چیستا یثربی. روی جلدش نوشته «کتابی از نزدیک قلب». به نظرم تا حدود زیادی درست نوشته.

کافیه کتاب رو باز کنین تا با برخورد با اولین شعر، حس بی‌نظیری که گفتم رو تجربه کنین:
«از وقتی عاشق شدم
فرصت بیشتری پیدا کردم
فرصت بیشتری برای این که پرواز کنم و بعد زمین بخورم!
و این عالی است!
هر کسی شانس پرواز کردن و به زمین خوردن را ندارد
تو این شانس را به من بخشیدی
متشکرم!»

من اون زمان به تازگی یه عشق جدید و متفاوت رو تجربه می‌کردم و این شعر حس عجیبی بهم داد. فرصت پرواز کردن و زمین خوردن بدون ذره‌ای ناراحتی اون هم به صرف تجربه یه حس متفاوت و ناب که هر روز می‌تونه یه چیز جدید برات رو کنه. من هنوز هم معتقدم که عاشق شدن فرصت تجربه کردن چیزهایی رو بهمون می‌ده که حتی فکرش رو هم نمی‌کردیم و اولین شعر این کتاب داشت همچین مفهومی رو به من القا می‌کرد.

البته این رو بگم که کتاب هنوز هم تم کودک و نوجوانانه رو داره ولی چند تا شعری داره که من مضمون اون رو توی خیلی از کتاب‌های عاشقانه هم ندیدم. مفهوم آزادی و رهایی که توی عشق هست به همراه اعتماد، تمنا و رشد کردن. امیدوارم اگه این کتاب رو خوندین همون حسی که من تجربه کردم رو داشته باشید.

در انتها هم یه بخش از شعر «بیا مرا ببر» که شعر مورد علاقه من توی این کتابه رو براتون می‌نویسم:
«او می‌گفت:
بیا، مرا ببر «کَری*»
مرا کمی دورتر ببر
مرا یک مایل جلوتر ببر
نمی‌دانم یک مایل جلوتر کجاست
ولی می‌دانم اگر به تو تکیه دهم
می‌توانم به آنجا بروم
پس بیا مرا ببر «کَری»
مرا کمی دورتر ببر…»

* اسم فرد

ملکه قلب‌ها و پری دریایی