تکنولوژی دست از سر ما بر نمی‌دارد!

«تکنولوژی»

مهمان هفته: حسن م. آبدر

سال‌ها پیش وقتی تازه گوشی‌های موبایل دوربین‌دار داشت وارد بازار می‌شد، همکاری داشتم که این کار را یک ایده مسخره و از پیش شکست‌خورده می‌دانست، به هزار و یک دلیل. دلیل هزارم‌اش این بود که هر وسیله‌ای برای کار خاصی درست شده! گوشی موبایل فقط برای تماس تلفنی است و دوربین برای عکاسی. این دو را نمی‌توان با هم مخلوط کرد. دلیل هزار و یکم‌اش هم حریم خصوصی و مسائل امنیتی بود. می‌گفت نمی‌شود وسیله‌ای که همیشه همراه شماست و به اینترنت هم قرار است وصل شود دوربین داشته باشد و هر لحظه بتواند تصویر شما و اطراف شما را به هر جا که دلش خواست مخابره کند! تکنولوژی موبایل بدون توجه به نظر همکار دوراندیش ما راه خودش را رفت و امروزه پیدا کردن گوشی موبایلی که دوربین نداشته باشد کار حضرت فیل است.

تکنولوژی و صنعت در بسیاری از زمینه‌ها، بدون توجه به خواست و علاقه‌ی ما راه خودش را می‌رود. همچون رودخانه‌ای که وقتی راه افتاد برای ادامه‌ی مسیر با کسی مشورت نمی‌کند و به خواست کسی توجه ندارد. تکنولوژی به سهم کنونی از دخالت در زندگی ما رضایت نمی‌دهد و همچنان سهم‌خواهی می‌کند. تکنولوژی دست از سر ما و زندگی ما بر نمی‌دارد، حتی اگر ما بخواهیم دست از سر او برداریم. جنبه‌هایی از تکنولوژی به دلایل مختلف از جمله راحت‌طلبی ما انسانها جذاب و در مواردی فریبنده است. چنان که افراد و شرکت‌ها از آن به عنوان دام برای سود بیش‌تر خود استفاده می‌کنند. ولی هر چه هست، صنعت و تکنولوژی همانند آن رودخانه راه خود را می‌روند. مسیری که در روزگار کنونی و در دهه‌های اخیر با شیب روزافزونی که دارد، تکنولوژی را تشویق می‌کند تا با شتاب بیش‌تری به تسخیر ابعاد دیگری از زندگی ما بپردازد.

خانه‌های هوشمند (smart home/house) که در آنها بیش‌تر وسایل از طریق سیستم اتوماسیون مرکزی و اینترنت کنترل می‌شوند یکی از نقاط هدف غول تکنولوژی است که به زودی به تصرف او در خواهد آمد. اینترنت اشیا (IoT-Internet of Things) یکی از بازوان قدرتمند این غول است که امروزه یکی از موضوعات اصلی صنعت کامپیوتر و الکترونیک است و سهم بزرگی از سرمایه‌های مالی و انسانی شرکت‌های بزرگ و کوچک را به خود اختصاص داده است.

به احتمال زیاد ما آخرین نسل انسان‌هایی هستیم که قدرت انتخاب بین خانه‌های هوشمند و غیر هوشمند را داریم. به زودی نسل وسایل خانگی غیرهوشمند همچون بسیاری از جانداران و غیرجانداران دیگر منقرض خواهد شد و نسل‌های بعدی خانه‌های هوشمند و لوازم خانگی و وسایل هوشمند را همچون گوشی تلفن هوشمند امروزی، عضو همراه و جدایی ناپذیر زندگی خود خواهند دید که بدون آن زندگی غیرممکن و یا بی‌معنی و ناقص است.

1 نظر برای “تکنولوژی دست از سر ما بر نمی‌دارد!

  1. رودخانه چه مثال خوبی بود و باهاتون موافقم که به دلیل یه سری جذابیت به راحتی به دامش میافتیم. مثلا خود من دنبال کیفیت دوربین گوشی هستم پس میرم بهترینش رو بخرم که ناخودآگاه میشه گوشی هوشمندتر! حالا امکانات بیشتری بهم میده و باز هم این منم که وابسته تر میشم!

    دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.