بی تو نتوانم زیستن

«تکنولوژی»

نیمه‌شب

تکنولوژی برای من یعنی زندگی. از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شم با تکنولوژی در ارتباطم تا زمانی که بخوابم. حتی توی خواب هم ساعت هوشمندم داره میزان عمق خوابم رو اندازه می‌گیره. حتی کارم هم کاملا مرتبط با تکنولوژیه. زندگی من جوریه که زندگی بدون تکنولوژی رو نمی‌توم تصور کنم. بله من به تکنولوژی معتادم.

همیشه بحث زیادی در مورد معایب و مزایای تکنولوژی در جریانه و کمتر کسی پیدا می‌شه که از بخشی از تکنولوژی‌های جدید بهره‌مند نشده باشه. بنابراین حتی مخالفین توسعه تکنولوژی هم خواه ناخواه به تکنولوژی وابسته هستند و از طریق همون تکنولوژی‌ها نظرات مخالفشون رو منتشر می‌کنن. به نظر من مهمترین موضوع توی استفاده از تکنولوژی، آگاهی کامل از تکنولوژیه که بکار می‌گیریم. توی سال‌های آینده با توسعه اینترنت اشیا تقریبا همه چیز به اینترنت متصل و تجهیزات به صورت مداوم با هم در ارتباط خواهند بود تا زندگی انسان‌ها رو تسهیل کنن. سوال مهم اینه که این تکنولوژی برای استفاده همه مناسبه؟ آیا لازمه که همه تجهیزاتمون رو به اینترنت متصل کنیم؟ جواب من منفیه. کسی که از ساز و کار این مسئله سر در نمیاره نباید از اون‌ها استفاده کنه. خیلی‌ها از نظارت مداوم خونه و محل کارشون از طریق اینترنت لذت تمام رو می‎برن در صورتیکه بدون دونستن الزامات امنیت سیستم‌های دوربین مداربسته کسای دیگه‌ای هم از دیدن خونه و محل کارشون لذت خواهند برد. هر تکنولوژی جدیدی راهی جدید برای سوءاستفاده‌گران باز می‌کنه که بیشتر و بهتر بتونن از ما اطلاعات جمع کنن و پول بیشتری به جیب بزنن. بنابراین تکنولوژی هم مثل همه چیزها یه شمشیر دو لبه است، می‌تونه آسایش فراهم کنه یا آرامش رو ازمون بگیره. این کاملا به خودمون بستگی داره.

بنابراین هیچ کسی نمی‌تونه جلوی پیشرفت تکنولوژی رو بگیره و مهمترین چیز اینه که مایی که استفاده‌کننده اون هستیم بتونیم متناسب با اون پیشرفت کنیم و از سوءاستفاده‌هایی که توی این زمینه اتفاق می‌افته جلوگیری کنیم. وقتی‌که رمز عبور مودم اینترنتمون رو ساده انتخاب ‌می‌کنیم، سوءاستفاده از اینترنتمون رو برای دیگران ساده‌تر کردیم. پس بهتره به جای فرار از تکنولوژی استفاده درستش رو یاد بگیریم، سخته ولی امکان‌پذیره.