این مخصوص شماست، ولی شما باور نکن!

«تعارف»

از میان نامه‌های رسیده: مهرناز

تعارف از اون چیزهاییه که فقط ما ایرانی‌ها معنیش رو می‌فهمیم. گاهی تا سرحد مرگ تعارف می‌کنیم و اینجوری هم خودمون و هم مخاطب رو بدجوری معذب می‌کنیم. ولی چه میشه کرد، اگه تعارف نکنی یعنی معاشرت بلد نیستی. جالبه که همه‌مون توی تعاملاتمون تعارف می‌کنیم و «من که تعارف ندارم»گویان سعی می‌کنیم خیلی اجتماعی و باحال به نظر برسیم.

من یکی از همونایی هستم که از تعارف کردن بیزارم. به نظرم یه چیز کاملا غیرضروریه. تا جایی که بتونم همیشه رک و راست برخورد می‌کنم، البته تمام سعیم رو می‌کنم که تمام اصول آداب معاشرت رو رعایت کنم و حواسم باشه که به کسی بی‌احترامی نشه. کم پیش اومده کسی که باهام کار داشته و اومده باشه دم خونه رو به زور و کشون‌کشون برده باشمش داخل. اکثر مواقع فقط به یه تعارف خیلی ساده اکتفا می کنم، چون قاعدتا خیلی مواقع خونه آماده پذیرایی از یک مهمان سرزده نیست. اغلب در تعاملات روزانه، من اول از در رد میشم یا وارد آسانسور میشم، چون می‌دونم که طرف حتما تعارف می‌کنه و منم سعی می‌کنم کار رو برای هر دومون راحت کنم. خیلی پیش اومده که دوستای صمیمی‌تر که میان خونه‌ام با هم جمع کنیم و برای غذا خوردن بریم بیرون یا معمولا مهمان که دارم، غذا رو که سر سفره می‌ذارم و به همه میگم بخورید، هر کی نخوره خودش ضرر کرده. به نظرم مداوم مهمان رو زیر نظر داشتن که چی خورد و نخورد دور از ادبه و از اون بدتر مجبور کردنش به خوردن چیزهایی که شاید دوست نداشته باشه یا بخواد ازشون پرهیز کنه.

یادمه از بچگی هم تعارف رو درست درک نمی کردم. شش یا هفت ساله که بودم یکی از اقوام همسایه دیوار به دیوار ما زندگی می‌کردن. یک روز مامان غذا درست کرده بود و بعد از اینکه خودمون خوردیم، باز مقدار زیادی ازش باقی مونده بود. مامان یه بشقاب از غذا داد دست من که ببرم برای همسایه و فامیل بغل‌دستی. من رفتم دم خونه همسایه و بعد اینکه در رو باز کرد، بشقاب رو گرفتم سمتش و بهش گفتم «خاله مامانم اینا رو پخته، ما خوردیم و اضافه‌اش رو برای شما آوردم». بماند که چقدر این حرف من باعث دلخوری فامیل مذکور شد. بعدش که به خاطر گفتن این حرف سرزنش شدم، نمی فهمیدم که آخه چرا؟ من که راستش رو گفته بودم! هنوز هم خواهر و برادرا با یادآوری این خاطره سر به سرم میذارن که تو هیچ وقت تعارف کردن رو درست یاد نگرفتی.

واقعا از ته دلم آرزو می کنم که مثل خیلی چیزهای دیگه که به مرور داره توی زندگی مردم کمرنگ میشه، تعارف کردن هم کم‌کم از زندگیمون حذف شه.