دیوانگی هورمون‌ها

«ویار حاملگی»

نیمه‌شب

هر بار خیارهای نازک بوته‌ای اصفهان را می‌شست برایم تعریف می‌کرد که سر بارداری اولش ویار خیار داشته و برادرش نمی‌دانم از کجا برایش خیارهای نازک بوته‌ای آورده بوده و تاکید می‌کند که آن‌وقت مثل الان نبود که همه‌وقت و همه‌جا بتوان همه‌چیز را پیدا کرد و برادرش خیلی راه رفته تا آن خیارها را آورده و این خاطره خوشگل را برایش یادگار گذاشته است.

می‌گفت آن‌وقت‌ها زن‌ها آنقدر راحت از ویار حرف نمی‌زدند و آنقدر راحت پذیرفته نبود که مردها بسیج شوند و بروند برایشان هر چه می‌خواهند بخرند و بیاورند. نهایت ویارشان خاک و برنج خام بود. شاید هم او زن کم‌توقعی بوده نمی‌دانم. می‌گفت شوهرش قبل از اینکه او هر میوه‌ای را در خیابان ببیند برایش می‌خریده و می‌آورده از ترس اینکه نکند او هوس کند و نگوید.

عجیب‌ترین ویاری که شنیده‌ام ویار وحم است. بله وحم با همین املا. به معنای ویار زن باردار برای نزدیکی کردن. قبل‌تر که معنایش را چک کرده بودم دقیقا همین را نوشته بود اما این‌بار که نگاه کردم وحم را به معنای کلی ویار نوشته بود. اما به‌هرحال جالب است اینکه کسی چنین ویاری داشته باشد؛ نیست؟ ویارهای عجیب و غریب زیادی لابد هست بیشترینش همان خوردن خاک و مهر و برنج خام است و گه‌گاه بد آمدن زن از بوی شوهر یا به طور کلی بوی مرد.

دوستی داشتم که چای‌خورترین آدمی بود که به عمرم دیده بودم. لحظه‌ای لیوان چای از دستش جدا نمی‌شد. باردار که شد حتی بوی چای خشک هم حالش را به‌هم می‌زد و نه ماه تمام نتوانست چای بخورد و به‌جایش غصه خورد. بچه که به دنیا آمد از آنهمه میلش به چای فقط اندکی از آن برگشت و آن عشق فراموش نشدنی‌اش به چای خاطره شد.

مادر یکی از دوستانم در هنگام بارداری ویار سیگار داشته و با علم به اینکه برای جنین بد است نتوانسته از آن بگذرد و فکر کرده ضرر سرکوب‌ کردن این میل بیشتر از کشیدن سیگار است. خلاصه کل ۹ ماه سیگار را کشیده و بچه هم ساق و سلامت به‌دنیا آمده و تمام. از آن‌طرف یکی از دوستانم که سیگار می‌کشید؛ برای بارداری عزا گرفته بود که چه کند با ترک اجباری سیگار! اما به محض اینکه کمی از بارداری‌اش گذشت؛ آن میل شدیدش به سیگار دود شد و رفت هوا و حتی از بوی سیگار مانده روی لباس هم دلش به‌هم می‌خورد. شکر خدا بچه را که به دنیا آورد و از شیر گرفت دوباره به حالت طبیعی‌اش برگشت.

خواهرم قسمت مهم بارداری‌اش را در زمستان گذراند و ویارش نارنگی بود. با اینکه هیچ‌وقت آدم شکمویی نبود اما در زمان بارداری همیشه لباس‌هایی داشت با جیب‌های بزرگ که توی هر جیبش یک نارنگی جا خوش کرده بود. الان دخترش هم دائم‌الویار نارنگی است.

بدترین قسمت ویار وقتی است که کسی از دوستان دورمان هوس غذایی را می‌کند که در آن کشور نیست یا هوس غذایی که مادر من می‌پزد یا هرچیزی از این دست. چیزهایی که خریدنی نیستند. تمام مدت بارداری دوستان دورمان حواسمان را جمع می‌کنیم که حرف غذا نزنیم و عکس غذا نگذاریم اما امان از وقتی که از دستمان در می‌رفت‌، عذاب وجدانش تا به‌ دنیا آمدن بچه از بین نمی‌رفت که نمی‌رفت.

Advertisements

2 نظر برای “دیوانگی هورمون‌ها

 1. وحم ؟!!! 🤔🤔🤔🤔🤔🤔جالب بود ، مرسي ، اولين بار بود اين كلمه رو مي ديدم . در بارداري بعلت افزايش شديد و در واقع فوران هورمونهاي جنسي ( استروژن و پروژسترون ) كه به مقدار زياد در خون مادر ترشح ميشند ، تمايل جنسي زن زياد ميشه كه كاملاً نرماله . علت ويار ( تهوع بارداري ) هم دقيقاً همين هورمونها كه از جفت ترشح ميشند هستند . به ازاي اين كلمه كه به من ياد داديد من هم كلمه اي به شما ياد ميدهم : پيكا ، به معني هوس هاي غير عادي در بارداري و غير بارداري . در واقع ويار همون تهوع صبحگاهي بارداريه و هوس هاي عجيب و غريب خوراكي پيكا نام داره pica

  دوست داشتن

  1. وحم برای منم خیلی جالب بود. یه نویسنده یه کانال تلگرامی داشت ( و داره) که داستانی با این عنوان نوشته و گذاشته بود.
   بابت کلمه پیکا ازتون ممنونم.
   یک یک مساوی ⁦;-)⁩

   دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.