زندگی بدون حیوانات (خانگی) چیزی کم دارد!

«حیوان خانگی»

نویسنده مهمان: حسن م. آبدر

از زمانی که در اوایل آشنایی با همکارم جو (Joe) از او در مورد زندگی شخصی‌­ و همسر و فرزندش پرسیدم و او جواب داد که مجرد است و بلافاصله اضافه کرد البته یک سگ دارد، تا روزی که متوجه نقش حیوان خانگی در زندگی یک آمریکایی بشوم، زمان زیادی طول کشید. به واسطه­ همین آشنایی و درک جایگاه حیوانات خانگی در زندگی جامعه­ آمریکا بود که بعدها وقتی یکی از همکاران کمی مسن به خاطر از دست دادن سگش مدتی افسرده و پریشان بود، درک ماجرا برایم ساده‌­تر و قابل فهم‌­تر بود. مخصوصا وقتی فهمیدم که ایشان برای زنده نگه داشتن سگش چقدر هزینه­ پزشک و درمان و حتی جراحی کرده است.

امروزه زندگی بدون حیوانات خانگی در بسیاری از جوامع بی­‌معنی و ناقص است. حیوانات خانگی برای بسیاری از انسان‌ها جایگاهی ویژه در کنار همسر، فرزند و دوست دارند که ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. به نظر می‌­رسد ارتباط عاطفی و روحی با حیوانات همانند ارتباط عاطفی و روحی با انسان­‌های دیگر برای بشر یک نیاز ضروری است.

در زندگی ما ایرانیان، اولین تجربه­ دوستی و همزیستی با حیوانات، به جوجه‌­ها و پرندگان دوران کودکی برمی‌­گردد. در جوامع و کشورهای دیگر ممکن است اولین تجربه با حیوانات دیگر از جمله سگ و گربه شکل بگیرد. هرچه هست بیشتر انسان‌ها زندگی و دوستی با حیوانات را از همان اوایل کودکی تجربه می­‌کنند. در همه­ عمر هزاران ساله بشر بر روی زمین، حیوانات همواره عضو جدایی‌ناپذیر اجتماع انسانی بوده‌­اند. تا پیش از ظهور صنعت و تکنولوژی، همه­ انسان‌ها روزانه با حیوانات مختلف چه برای تغذیه (حیواناتی مانند گوسفند، گاو، مرغ و …) و چه برای کار و باربری (حیواناتی مانند الاغ، اسب، شتر و …)  سر و کار و به نحوی همزیستی  داشته‌­اند.

با انقلاب صنعتی و تغییر سبکِ زندگی، ایجاد شغلهای متفاوت، و در پی آن ظهور ماشین و انواع وسایل نقلیه، شیوه­ ارتباط و همزیستی بین انسان‌ها و حیوانات در جهات مختلف دچار تغییر و دگرگونی شد. به احتمال زیاد برای مدتی حیوانات در زندگی بسیاری از انسان‌ها کم‌رنگ­‌تر شدند. به مرور، جای خالی حیوانات در زندگی مدرن و جوامع صنعتی محسوس و ملموس­‌تر شد. حیوانات خانگی در این زمان وارد صحنه شدند تا مسئولیت پر کردن این جای خالی را پر کنند. حیوانات خانگی در عصر تکنولوژی و صنعت، وارد زندگی انسان‌های مدرن شدند تا خلاء عاطفی و روحی که با فاصله گرفتن از حیوانات اهلی در زندگی انسان مدرن ایجاد شده بود را پر کنند. حیوانات برای انسان‌ها همانند همسر، فرزند، و دوست، ضروری و اجتناب‌ناپذیرند. ارتباط عاطفی و روحی با حیوانات همانند ارتباط عاطفی و روحی با انسان­‌های دیگر برای بشر یک نیاز ضروری است. در گذشته­‌های زندگی بشر، این نیاز با حیوانات اهلی برطرف می‌شد. حتی امروز هم ارتباط عاطفی بین انسان‌­ها و حیوانات اهلی در مناطق روستایی و جاهایی که حیوانات اهلی به صورت سنتی پرورش داده می­‌شوند وجود دارد. با گسترش صنعت و تکنولوژی و ایجاد سبک زندگی مدرن، نیازهای مادی انسان به حیوانات به شیوه‌­های مکانیزه برطرف شده است ولی نیاز عاطفی و روحی هم­چنان باقی مانده است. این نیاز، هم­چون نیاز به دوست، همسر و فرزند؛ با حیوان خانگی برطرف می­‌شود.

تجربه من از مشاهده‌ شیوه تعامل با حیوانات خانگی در بین دوستان و همکاران در سال‌های زندگی در آمریکا، حیوانات خانگی را عضوی از خانواده به حساب می‌آورد. اگرچه در جامعه­ آمریکا سگ و گربه درصد بیشتری از حیوانات خانگی را تشکیل می­‌دهند، احتمالا در ایران، پرندگان (از کبوتر گرفته تا مرغِ عشق، بلبل، و طوطی) سهم قابل توجهی دارند. هر چه هست حیوانات خانگی در دنیای مدرن امروز ما، بار عاطفی و روحی دوستی، همزیستی و ارتباط با حیوانات را که روزگاری بر دوش حیوانات اهلی بود، به دوش می‌­کشند.

1 نظر برای “زندگی بدون حیوانات (خانگی) چیزی کم دارد!

  1. تفاوت عمده‌ای میان حیواناتی که به زعم شما به هدف تغذیه و کار وارد چرخه زندگی انسان شده است با حیوانات خانگی وجود دارد. در گروه اول، بشر در جهت منافع اقتصادی خود از حیوانات نگهداری می‌کند و حتی اگر هزینه‌ای برایشان انجام می‌دهد در راستای کسب سود اقتصادی بیشتر است. اما در مورد حیوانات خانگی انسان‌ها انگیزه‌ عاطفی دارند. بنابراین شاید نتوان حیوانات خانگی امروز را ادامه‌ همان حیوانات گروه اول دانست. در واقع این دو دسته از حیوانات کارکرد متفاوتی در زندگی انسان داشته‌‌اند. به نظرم مثال بهتر برای این تفاوت شاید گاوداری یا باغ وحش باشد. صاحب یا کارکنان حیوانات را دوست دارند، شاید با آن‌ها درددل هم بکنند اما در نهایت حقوق اقتصادیشان در گرو حیوانات است.

    ممنون که برای وبلاگ ما نوشتید.

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.