یار

«خوشی‌های کوچک زندگی»

شبانگاه

از چیزهایی که توی مغزم رفته و خیلی چرنده اینه که در هر حالتی، میشه ازخوشی‌های کوچک زندگی لذت برد و غفلت باعث میشه فراموششون کنیم. اگر حواسمون به این خوشی‌های ساده باشه افسردگی نمی‌گیریم و کمتر رنج می‌بریم.

الان که دارم موهای بیشتری سفید می‌کنم کم‌کم اشتباه بودن این تصور داره برام روشن میشه. شرایطی هست که خود این خوشی‌های کوچک زندگی برای آدم تبدیل به شکنجه‌های بزرگ میشن. وقتی که با غم فراق درگیری. وقتی اونی که باید باشه تا با هم این خوشی رو شریک بشید نیست. اون موقع هرکسی از خوشی کوچک حرف زد و از این لیست‌های لذت‌های کوچک زندگی….تحویل داد، باید یکی زد تو دهنش!

کدوم فراق؟ فراق عاشق و معشوق، شاید. اما دردناک‌ترین فراقی که دیدم فراق مادر و  فرزند هست که الان هم با جامعه متفکر ما و ازدواج‌های خیلی عاقلانه و بچه‌دار شدن بعد از اندکی تفکر، کم نیست. حتی تصور زندگی مادری که فرزند کوچکش پیشش نیست تلخه…کدوم خوشی کوچک در چنین شرایطی. شاید چون الان یه داستان شبیه این داره جلوی چشمم رخ میده این طوری گیر کردم توش و نمی‌تونم برم سر اصل مطلب.

اصل مطلب خلاصه، برای من اینه که:
دانی که چیست دولت، دیدار یار دیدن
در کوی او گدایی، بر خسروی گزیدن

باید یار باشه که خوشی کوچک برای من معنی پیدا کنه. اون رفیق، شریک عمر، میوه زندگی، برای هرکسی یه فرد خاصه. مادربزرگم فرزندان زیادی داره ولی جونش برای یه پسرش درمیره و بدون اون هیچی بهش نمی‌چسبه. زوج‌هایی هستند که برای هم، این اثر رو دارند. برای یه نفر یه دوست قدیمی ممکنه باشه… ولی فکر می‌کنم تو زندگی هر نفر یک حضور هست که خوشی کوچک، بدون اون معنی نداره. این خوشی بزرگ وصال باید باشه، تا خوشی‌های کوچک معنی پیدا کنه. خواه خوشی کوچک لذت بردن از باد کولر توی یک روز گرم باشه، یا شنیدن صدای دلنواز یک پرنده یا رنگ آبی پاک آسمون یا یک خوراکی خاطره‌انگیز. زندگیتون پر از خوشی‌های کوچک و ساده در کنار اون فرد، هر کسی که هست. اگر هست، قدر بودنش رو بدونید.