دلخوشی‌ها کم نیست

«خوشی‌های کوچک زندگی»

شامگاه

یک. وقتی سر پسرم باردار بودم تصمیم به سقطش گرفتم، می‌خواستم بی‌خبر از همسرم اینکار رو بکنم، ولی نشد… پسرم حالا سه ساله‌ست و من عاشقشم و روزی هزار بار اول به خودم لعنت می‌فرستم و بعد خدا رو شکر می‌کنم که اتفاقی نیفتاد. هر بار که از سر کار می‌رسم خونه، پسرم با یه لبخند گنده به سمتم می‌دوئه و محکم بغلم می‌کنه و می‌گه مامان خسته نباشی، خیلی دوستت دارم، برام لپ‌لپ خریدی؟… و من قلبم از دوست داشتنش فشرده میشه و تمام ناخوشی‌های بیرون از خونه پاک می‌شه و حال دلم خوش میشه.

دو. دنیای بچه‌ها دنیای عجیبیه، و من که هر روز با بیست‌ تا بچه‌ مختلف سر و کله می‌زنم، بهترین اوقاتی که دارم رو طی می‌کنم. هر روز هفته دارم حرف می‌زنم راجع به یه موضوع مشترک برای تک‌‌تکشون و بازی باهاشون و وقتی برق خوشحالی و هیجان از یاد گرفتن چیز جدیدی رو توی چشماشون می‌بینم و موقع خداحافظی با اون دستای کوچیکشون محکم بغلم می‌کنند و می‌گن خاله خسته نباشی، انگار بار تمام خستگی‌ها از دوشم برداشته می‌شه و دلم خوش میشه به همین آغوش ساده و صمیمی.

سه. دلخوشی‌ها کم نیست، هیچ کم نیست، همین که دخترت از گوشواره‌ کوچکی که براش خریدی هیجان‌زده و خوشحال میشه و با محبت می‌گه مامان خیلی دوستت دارم و تو بهترین مامان دنیایی، همین که یک غذای خوشمزه همه‌مون رو دور یک میز جمع می‌کنه و بچه‌هام با به‌به و چه‌چه از خوردن غذاشون لذت می‌برن… همین که از پیرزنی یک شاخه گل می‌خری و با صمیمانه‌ترین لحن بهت می‌گه دخترم دلت شاد… همین که کسی بهت بگه خسته نباشی، بگه دوستت دارم، بگه ممنونم برای زحمتت، بگه بهت افتخار می‌کنم، بگه نترس با هم درستش می‌کنیم، بگه تو می‌تونی، بگه خوشحالم بهت اعتماد کردم، بگه چه امروز زیبا شدید، بگه این رنگ بهتون میاد، بگه مامان چه لباس قشنگی پوشیدید، بگه تو خیلی قوی هستی، بگه صداقتت نقطه روشن وجودته، بگه… همه‌ اینها، همه‌ این حرف‌ها که طی روز ممکنه از همسر، دوست، رئیس، فرزند، خانواده و غریبه بشنویم، تمامش دلخوشی‌های بزرگ زندگی تک تکمون می‌تونه باشه… کم نباشیم.