عشق واقعی کور است و حد و مرز نمی‌شناسد

«عشق در فضای مجازی»

نیمروز

پای صحبت دوستی نشستم که می‌گوید: «در دنیای مجازی جایی برای عشق واقعی نیست. با همسرم از راه چت آشنا شدم. پشت مانیتور خجالتی و در ضمن هیجان‌زده به نظر می‌رسید. فکر می‌کردم امری عادی است. با ارتباط روزانه به هم علاقمند شده و بالاخره ازدواج کردیم. پس از ازدواج فهمیدم که مبتلا به بیماری روحی است و دو سال تمام تحمل کردم و حالا دیگر نمی‌توانم.»

یکی دیگر که طلاق گرفته و جدا زندگی می کند. به هوای خارج‌نشین شدن، با مردی آشنا و سپس ازدواج کرده‌اند. پس از این که در کشور میزبان اقامت خود را دریافت کرده، جدا شده است. انگار که مرد مادرمرده گمرک یا ویزای آسان برای خانم محترم بوده است. آن دیگری گرفتار مردی زن و بچه‌دار شده و توی دردسر افتاده است. از این قبیل اتفاقات در دور و بر ما زیاد است.

با خودم فکر می‌کنم آیا به راستی مقصر اصلی سرنوشت این دوستان عشق مجازی است؟ البته اگر اسمش را عشق بنامیم؟ آیا جوانان قبل از ورود نرم‌افزار و چت و … دچار چنین مشکلاتی نمی‌شدند؟ آیا قبل از دنیای مجازی ندیدیم اشخاصی را که به خاطر ویزا ازدواج کرده و در کشور میزبان طلاق گرفته‌اند؟ آیا در دنیای غیرمجازی فریب و کلاهبرداری و غیره را ندیدیم؟

من عشق سنتی را می‌پسندم و به نظرم آشنایی و دوست داشتن و عاشق شدن مراحلی دارد و درستش این است که دو نفری که قصد ازدواج دارند اول با هم آشنا و به همدیگر علاقمند شوند و پس از گذراندن دوران نامزدی و آشنایی با خلق و خوی همدیگر، ازدواج کنند. زمان ما دختر و پسر همدیگر را در راه مدرسه می‌دیدند و به هم علاقمند می‌شدند. کار نامه‌نگاری و تلفن مخفیانه و حرف زدن‌های یواشکی آنها یا به وصلتی عاشقانه می‌انجامید و یا با رفتن پسر به سربازی، شوهر کردن دختر به مصلحت خانواده، یا فریب خوردن یکی از این دو عاشق تمام می‌شد. با گذشت زمان و وارد شدن نرم‌افزار و چت و غیره روش زندگی نیز تغییر یافته است. در دنیای مجازی نیز دختر و پسر با هم آشنا می‌شوند و سرانجام همدیگر را ملاقات می‌کنند. با اولین دیدار و پشت مانیتور صیغه عقد که نمی‌خوانند. به نظر من دنیای مجازی کره‌ای مثل کره زمین است که در آن همه گونه انسان یافت می‌شود. محقق، نویسنده، فروشنده، دزد و کلاهبردار، درست مثل دنیای واقعی… باید مواظب باشیم.

1 نظر برای “عشق واقعی کور است و حد و مرز نمی‌شناسد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.