جنس دوم

«سهم زنان از ارث»

شامگاه

من از قوانین کشورهای دیگر خبری ندارم. اما لااقل از کشور خودمان که خبر دارم، قوانین ارث و میراث به وراث برای زنان واقعاً ناامیدکننده است. چطور می‌شود یک زن بعد از فوت شوهرش هیچ حق و حقوقی نداشته باشد و درصورت زنده بودن پدر آن مرحوم، تمام ارثیه به پدر تعلق می‌گیرد اما به زن تعلق نمی‌گیرد؟!

اولین بار که این قانون را شنیدم، داشتم شاخ درمی‌آوردم. انگار جک شنیده باشم. اصلاً باورم نمی‌شد، فقط می‌خندیدم. آخر مگر می‌شد؟! تا روزی‌ که برای یکی از اقوام اتفاق افتاد. بعد از سال‌ها زندگی مشترک، مرد در یک تصاف رانندگی کشته شد و زن تنها ماند. اگر چه خانه و زندگی و مال و اموالی هم مانده بود اما طبق قانون (همان قانون خنده‌دار و متاسفانه واقعی) تمام مال و اموال به پدر آن مرحوم که زنده بود تعلق گرفت. ماجرا آنجا جالب می‌شد که پدر متمول بود و در واقع احتیاج و نیاز مالی نداشت و کل اقوام بر این باور بودند که پدرشوهر ارث را به زن می‌بخشد و لااقل او این قانون مسخره را به نفع زن عوض می‌کند. اما در کمال تعجب پدر آن مرحوم، نمی‌دانم از سر لجبازی بود یا حرص زیاد به پول یا هرچه شما می‌توانید نام بگذارید، تمام مال و اموال را صاحب شد و زن بعد از این همه سال زندگی مشترک دست از پا درازتر، بی‌هیچ پول و مال و اموالی برگشت سر خانه‌ اول. زن از آن زن‌های سنتی بود که وابستگی مالی به همسر داشت و درآمدی نداشت. حالا فکر کنید بعد از این اتفاق چه بلایی سرش آمد!

دلم برای زنان سرزمینم می‌سوزد. تمام زنانی که نمی‌دانند سرنوشت با آن‌ها چه می‌کند، بعضی هنری ندارند، بعضی سواد ندارند، بعضی حرفه و تخصصی بلد نیستند و با این قوانین که در انتظار هر زنی‌ست، سرنوشت مبهمی پیدا خواهند کرد. بعضی آواره و بعضی در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، جیره‌بگیر دست پدر شوهر می‌شوند. علاوه بر تمام این‌ها نگاه اسلام به ارث برای زنی که شوهرش را از دست داده ترحم‌برانگیز است. انگار با زبان بی‌زبانی به زن‌ها می‌گوید «نگاه کن، تو هیچ چیز نداری. نگاه کن، تو حتی هویت نداری. نگاه کن، این همه زندگی مشترک باد هوا بوده.»

 دلم برای زنان سرزمینم و خودم می‌سوزد، حتی برای زنان تحصیل‌کرده، هنرمند، و سرپرست خانوار که حتی نیاز مالی هم ندارند، اما این نگاه، این نگاه «جنس دوم» انگاشتن زن، تا لب گور همراهشان است.

2 نظر برای “جنس دوم

  1. دقيقاً منظور همين است كه زني كه شوهرش را از دست داده است تحت سلطه پدر شوهر بماند ، وابسته بماند و در بسياري از موارد به دستور او با برادر شوهر ازدواج كند ، كسي كه تا پيش از اين در حكم برادرش بوده و از تصور همبستر شدن با او هم تنش مي لرزد ، ولي وابستگي مالي و عدم توانايي گذران زندگي خود و فرزندانش او را مجبور به گردن نهادن به اين حكم غير انساني مي كند ، حالا شما بگوييد : سهم زن از ارث نبايد دو برابر مرد باشد؟ زن دو برابر در حقش ظلم ميشود .

    لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.