آرایش برای دیگران یا آرایش برای خودم، مساله این است!

«آرایش: مسئله‌ای شخصی یا اجتماعی»

پیش از ظهر

هیچ پدیده بشری‌ای نیست که مثبت کامل یا منفی کامل باشه. هر چیزی توش خوبی داره، بدی هم داره. آرایش هم همین‌طوره.

آرایش چه رسیدگی به خود باشه، چه صاف و صوف کردن عیب‌های ظاهر آدم، چه ملایم و غیر قابل تشخیص باشه، چه تند و پررنگ خلیجی یه پدیده است. تا اینجا نمی‌شه هیچ قضاوتی روش داشت. برای همین به نظر من هیچ عامل بیرونیی هم حق نداره براش الگو و قانون خاصی تدوین کنه. البته تا وقتی که در مورد یک فرد عاقل و بالغ صحبت می‌کنیم و اعمال بی‌ضرر. به طور خاص مثلا در مورد انجام اعمال غیر قابل برگشت برای افراد زیر ۱۸ سال صحبت نمی‌کنم چون اونجا موضوع آرایش نیست، توانایی عقلی فرد برای گرفتن همچین تصمیمی در مورد بدنشه.

من مدل‌های خیلی مختلفی رو در زندگی‌ام تجربه کردم. از خاله نقلی چادری تا بی‌حجاب. دوران‌هایی خیلی قشنگ یه خط داشتم که این ور خط درست بود و اون ور خط غلط… ولی خوب چرخ زندگی خیلی چرخید تا فهمیدم همچین خطی توهم من بوده.

من با آرایشی که از اعتماد به نفس خیلی پایین میاد و یه سد اجتماعی شده طوری که فرد بدون اون جرات ورود به جامعه رو نداره موافق نیستم. این آرایشیه که به خاطر بقیه داره انجام میشه، انگیزه‌اش از بیرون میاد. در کنارش آرایشی هم هست که اتفاقا از عشق به خود و حس خوب میاد و اگر یه روز نباشه هم برای اون فرد اتفاق خاصی نمی‌افته و شخص هم وابستگی خاصی بهش نداره. مثلا ممکنه یه روز تنها تو خونه هم همونقدر آرایش کنه چون از درونش می‌جوشه. هیچ کس هم به جز خود اون آدم نمی‌تونه بین این دوتا فرق بذاره. پس راهی برای تنظیم یک الگوی اجتماعی که قرار باشه همه ازش اطاعت کنند نمی‌بینم، چون همه مثل هم نیستند. ممکنه خود من امروز حسم یا محیطی که می‌خوام برم یه جوری باشه که از ضعف اعتماد به نفس آرایش کنم و فردا نه، توی خونه برای حس خوبش رژ قرمز بزنم.

یه مساله توی ذهنم می‌مونه و اون سنین حساس نوجوانیه. سنینی که اگرچه خود فرد خیلی توش احساس بزرگی می‌کنه هنوز تا بلوغ فکری راه داره. برای اینکه تو این سن دخترانمون اعتماد به نفس داشته باشند و ظاهرشون رو هرجوری که هست دوست داشته باشند چه باید کرد؟ در این مورد هم همچنان راه چاره رو الگو و قالب «همه رو یکی کن» نمی‌دونم.

به نظرم در دسترس بودن الگوی خوب، یعنی زنانی که زیبایی‌شون از اعتماد به نفسشون میاد، زنانی که ظاهر خیلی متفاوت دارند و در عین حال خیلی هم جذابند، زنانی که شجاعت دارند به ندای درونشون گوش بدند چه این ندا به آرایش خلیجی بخونه چه به پوششی مثل یک هیپی، خیلی اثر داره و ما در این بخش، حداقل برای فرزند خودمون می‌تونیم موثر باشیم و اثر تبلیغات نامناسب رسانه‌ای رو کاهش بدیم.