نه ماه طلایی

«تجربه‌ی قدرت»

 سحرگاه

تنها زمانی که احساس قدرت کردم وقتی بود که حامله بودم. نمی‌دانم تمام زن‌ها مثل من در آن بزنگاه نه ماهه چنین بودند یا هستند یا نه. اگر بودند که هیچ و این یعنی خاصیت تمام زنان باردار  است و مشخصه‌ی بارداری حتماً. ولی اگر نیست و نبوده‌اند، باید من دلیلش را جستجو کنم.

در واقع من فکر می‌کنم من یا شاید زنان اندکی در این دوران احساس قدرت می‌کردیم، اینکه نطفه‌ای در درونت رشد می‌کند و تو احساس قدرت می‌کنی، این قدرت از آن تو نیست، از آن همان نطفه‌ی درون توست. یعنی می‌گویم قدرت از آن همان نطفه‌ی کوچک است، و لااقل برای من که چنین بوده، وگرنه من با آن حال بی‌حال و زار، گوشه‌ای افتان و خیزان فقط خودم را به دست‌شویی می‌رساندم تا هرچه خورده و نخورده بودم را بالا بیاورم. با این حال قدرت داشتم. راستش تنها وقتی در زندگی که آنقدر خودم را قدرتمند می‌دیدم، همان زمان بود. همان نه ماه طلایی، همان نه ماه درخشان، همان نه ماه به یاد ماندنی من.

دیگر هیچ‌گاه چنین فرصتی را تجربه نکردم. چنین با سرِ بالا راه رفتن. چنین با قدرت حرف زدن. چنین کلمات را محکم ادا کردن. چنین محکم و با اطمینان پا برزمین گذاشتن. دیگر هیچ وقت برایم تکرار نشد و بعد از زایمان باز همان آدم سابق شدم. و جالب بود که نه ماه تمام، حالم بد بود و تهوع و ویار و فشار خون بالا و سنگینی و سردرد و هزار دلیل برای مچاله شدن داشتم. اما پر قدرت بودم. با اعتماد به نفس کامل بودم.

حالتی که روزهای عادی هیچ وقت چنین نبوده و نیست، هیچ وقت چنین نبوده و نیست. یعنی روزهایی که حالم خوب است اما پایم روی زمین محکم نیست. روزهایی که حالم خوب است اما سرم بالا نیست. روزهایی که هزار دلیل برای قدرت دارم، اما موضع‌ام ضعف کامل است، بی ردی از قدرت.

بعدها هر که فرزندم را دید گفت که چقدر قدرتمند است، چقدر با اعتماد به نفس است. و من یاد آن نه ماهی می‌کردم که از وجود او و با او این قدرت را تجربه کرده بودم. پس سرم را تکان می‌دادم و می‌گفتم: بله، شدیداً.

2 نظر برای “نه ماه طلایی

  1. چقدر غم انگیز است خواندن چنین نوشته ای! هر قدر هم آدم بداند که در گوشه و کنار دنیا هستند مردمانی که قدرت زن را در زایش می دانند ولی باز هم رو در رو شدن با آن بطور مستقیم در هزاره سوم شوک آور است. غم انگیز است در عصری که مردمان مدارک تحصیلی خود را توی چشم هم می کنند و از دانسته هایشان حرف می زنند و به آن تفاخر می کنند هنوز زنانی باشند که تنها عرصه ای که به آنها اعتماد به نفس و قدرت می بخشد، بارداری و زایمان باشد. بارداری و زایمان در تمام پستانداران مشترک است و اتفاقا بچه زایی خیلی از آنها از انسان هم بیشتر است. واقعا باید تنها دلیل اعتماد به نفس و حس قدرت باشد؟ خیلی غم انگیز است.

    لایک

    1. از کجای این نوشته به همچین نتیجه‌گیری ‌ای رسیدید؟ من از زایش حرف زدم؟ چرا از روی کلمات رد میشید؟ چرا کلمات رو نمی‌خونید؟ مدرک تحصیلی و‌ تفاخر چیه؟ بله خیلی غم‌انگیزه که شما حتی متن به این کوتاهی هم نمی‌تونید بخونید و متوجه بشید.

      لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.