ما درست نگاه نکردیم

«خشونت علیه مردان»

شبانگاه 

برای من نوشتن در این مورد خیلی سخت بود، شاید چون اطرافم هرگز مردی رو ندیدم که نسبت به همسر یا خواهرش در موقعیت ضعف باشه، و هرگز مردی رو ندیدم که مورد خشونت واقع بشه و جواب درخور نده. در واقع همه مردهای اطراف من یا آدم‌هایی بودن مسلط به زندگیشون یا اگه توی شرایط نابرابر قرار گرفتن، ظلمی بوده که خودشون به خودشون روا کرده بودن. اغلب هم با همه ابزاری که در اختیارشون بوده زمین و زمان رو بهم ریختن. قانون هم تمام قد پشتشون ایستاده.

با این اوصافی که نوشتم اینکه بخواهی نسبت به موضوع به این مهمی نگاه منصفانه‌ای داشته باشی سخت و کمی دور از انتظار به نظر می‌رسه. من هم نمی‌دونم تا چه حد می‌تونم به حقیقت نزدیک بشم. تمام تجربیاتم می‌شه یه سری اعتقادات و نظریه‌های ذهنی که معلوم نیست چقدرش درست و مبتنی به واقعیت و چقدرش ساخته و پرداخته ذهن من و اشتباهه.

عموما وقتی اسم خشونت علیه مردان وسط میاد اولین چیزی که به ذهن می‌رسه اینه که این خشونت از جانب زن‌ها اعمال می‌شه، اما من فکر می‌کنم همونطور که زن‌ها بدترین دشمنان خودشون هستن، مردها هم بدترین خشونت‌ها رو از جانب خودشون می‌بینن. کافیه یه مردی از قواعد و قوانین دنیای مردونه تخطی کنه، بسته به مورد زیر پا گذاشتن خطوط، می‌شه اواخواهر، ابنه‌ای، زن‌ذلیل، خاله‌زنک… حتی این ور دنیا کافیه یه کمی جرات و جسارتش کمتر از بقیه باشه میشه مرغ، بهش میگن مرغ نباش!

توی کشور خودمون مردها از نگاه ابزاری که بهشون می‌شه در عذابن، اما حواسشون نیست که این قوانین مرتبط به مهریه و نفقه‌ست که منجر شده به تبدیل کردن مرد به ماشین تولید پول، ماشین سکس، ربات انجام کارهای سخت… چه جای تعجب که با اولین اختلاف مهریه وسط کشیده می‌شه و توان مالی اداره زندگی و البته توان جنسی مرد مورد سئوال قرار می‎گیره. این سئوال‎ها رو دنیای زنونه طراحی نکرده. قوانینش رو زن‌ها ننوشتن، پلیس و بگیر و ببندش هم مطابق دستورات دنیای زنونه نیست.

شاید وقتش باشه مردها یه بار دیگه، و این بار درست به دنیایی که ساختن نگاه کنن. تا وقتی مردها به حقوق برابر تن ندن جای هیچ گله‌ای براشون باقی نمی‎مونه. منظورم حقوق برابر فقط با زن‌ها نیست، در مورد همه کسایی حرف می‌زنم که خارج از چهارچوب‌های مورد تایید دنیای مردونه فعلی هستن: زن‌ها، دگرباش‌ها، کودکان و البته مردهای خسته از تظاهر به مردانگی بدون کاستی.

وقتی داریم با هم زندگی می‌کنیم باید حقوق برابر داشته باشیم. شک ندارم نتیجه دنیای بی‌رحمی که مردها ساختن فقط محدود کردن بقیه نیست، به له شدن تدریجی خودشون منجر خواهد شد.

2 نظر برای “ما درست نگاه نکردیم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.