بومرنگ

«خشونت علیه مردان»

غروب

مرد، مسن است، شاید بالای پنجاه و پنج. توی کارگاه زبان و کاریابی نشسته‌ایم، از قیافه‌اش کلافگی و استیصال می‌بارد. زمان تنفس سر درددلش باز می‌شود، تو مملکت خودش صاحب شرکت بوده، کلی آدم زیر دستش کار می‌کردند، به خاطر جنگ همه چیز را رها کرده و با خانواده پناهنده شده، همه چیز برایشان باید از صفر شروع شود. با این سن و سال و سابقه، حالا باید بیاید بنشیند سر کلاس. آخرش هم معلوم نیست بتواند جایی مشغول بشود. به من و خانم دیگری گفت چه خوب که می‌خواهید کار کنید با اینکه همسرانتان شاغل هستند. اول منظورش را درست متوجه نشدم، گفتم که خوب خیلی طبیعی است با تحصیلاتی که داشتم و سابقه کاری زیاد، اینجا دنبال ادامه مسیر شغلیم باشم. مرد با لبخندی تاسف‌بار گفت که خانم خودش هم تحصیلات مرا دارد ولی هرگز به فکر کار کردن نبوده، چه قبلا و چه حالا، دو فرزندش هم که یکی دبیرستانی و یکی دانشجوست اصلا به این فکر نمی‌کنند که پول از کجا می‌آید، فقط خرج می‌کنند. تمام بار مالی و تامین زندگی روی دوش مرد است، کما اینکه قبلا هم بوده ولی اینجا توی کشور غریب که همه چیز متفاوت است، از زبان و فرهنگ گرفته تا طبیعت بازار کارش، سنگینی بار مسئولیت بیشتر حس می‌شود.

در وهله اول، کاملا بی‌عدالتی است یک تنه چنین باری را کشیدن، ولی «چون نیک نظر کنی پر خویش در آن بینی»، در سازوکاری که در آن مردان رییس خانواده‌اند و همه قدرت تصمیم‌گیری و کنترل خانواده را در دست دارند و ابزار اعمالش هم سنت و اقتصاد است رسیدن به چنین نقطه‌ای دور از انتظار نیست. به نظرم بخش عظیمی از خشونت علیه مردان به علت نظامی است که خود مردان ایجاد کرده‌اند و به جد هم در حفظش می‌کوشند. نظامی که در آن به مرد و زن به عنوان انسان‌های برابر نگاه نمی‌شود و زنان از حقوق اولیه خود محرومند.

نمونه دیگر «زندانی مهریه» است، یا اصولا سیستم «مهریه و نفقه»، وقتی یکی از زوجین از تمام حقوق انسانی‌اش در ازدواج محروم است و فقط حق مهریه و نفقه (در این مورد فقط در صورت تمکین) دارد دیدن مردانی که بخاطر عدم توانایی در پرداخت مهریه به زندان می‌افتند یا مردانی که کمرشان زیر بار نفقه خرد می‌شود دور از انتظار نیست. صرف نظر از اینکه باید در رفع هر خشونت و بی‌عدالتی علیه هر انسانی کوشید ولی به نظرم در مورد این نوع خشونت ابتدا باید در رفع علل به وجود آورنده‌اش یعنی خشونت علیه زنان اقدام کرد.

4 نظر برای “بومرنگ

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.