هرگز جدا جدا، درمان نمی‌شود

«خشونت علیه مردان»

سحرگاه

پدرِ من شخصی به شدت مذهبی بود. نوجوان که بودم فکر می‌کردم پدرم به مادرم ظلم کرده که نگذاشته مادرم شغلش را ادامه دهد و از ترسِ این که مادرم رهایش کند، مادرم را محدود کرده است. خانواده‌ی پدرم در شهر دیگری زندگی می‌کردند و اغلب وقتی به خانه‌ی ما می‌آمدند چند روز می‌ماندند و در این چند روز مادرم از آنها پذیرایی می‌کرد. یکی از قوانین خانه‌ی ما این بود که روز اول عید نوروز باید به خانه‌ی پدر و مادر پدرم می‌رفتیم و در دوران نوجوانی من، این یکی از چالش‌برانگیزترین قانون‌ها بود که بارها و بارها بر سر آن با پدرم مشاجره کردیم و همیشه هم حرف پدرم پیش رفت.

مادرِ من زن فهمیده‌ای (البته الان این صفت را به او می دهم، زمانی که نوجوان بودم به نظرم زن ترسویی بود) بود و هیچ گاه دامنه‌ی اختلافاتشان را به روابطش با فرزندانش تسری نداد. به سن جوانی که رسیدم نظرم عوض شد، احساس می‌کردم  مادرم علیه پدرم خشونت می‌ورزد و پدرم را مجبور می‌کند که کارهایی که او می‌خواهد انجام دهد، اما نوع اجبارش گویی متفاوت بود و پدرم پذیرفته بود که این کارها جزیی از وظایفش است. یک روز را هیچ وقت یادم نمی‌رود، ماه رمضان بود و هوا گرم، مادرم ساعت سه بعدازظهر وقت دندان‌پزشکی داشت، پدرم روزه‌دار بود، زودتر آمد تا مادرم را به مطب دندانپزشک ببرد، وقتی برگشتند به من گفت: «مامان حالش خوب نیست گرمازده شده، براش یه شربت خنک بیار.» من با دهان باز این کار را انجام دادم و فکر می‌کردم که حال پدرم باید بدتر باشد، مادرم به راحتی می‌توانست خودش رانندگی کند، یا آژانس بگیرد و برود کارش را انجام دهد و همسرِ روزه‌دارش را با خود نبرد.

به نظرم خشونت علیه زنان و مردان در بسیاری از موارد یک قرارداد – ولو نانوشته – بین افراد است، فقط در کشور ما به دلیل وجود یک پیشینه‌ی مردسالار، خشونت علیه زنان برجسته‌تر است و بیشتر به چشم می‌آید و در موردش بیشتر صحبت شده است. خشونت علیه مردان نیز به مثابه خشونت علیه زنان نیاز به بررسی دارد و گام اول این بررسی صحبت کردن به دور از قضاوت از پیش تعیین شده در این زمینه است.

8 نظر برای “هرگز جدا جدا، درمان نمی‌شود

 1. چقدر خوب که موضات وبلاگ این قدر متنوع هستن.موضوع این هفته خیلی خوبه ازین جهت دوست دارمش که باعث میشه نگاه عادلانه و منصفانه ای به همه آدما داشته باشیم.معمولش اینه که همیشه حرف از خشونت علیه زنان هست. به نظرم بهبود کیفیت زندگی برای جامعه لازمش اینه که همه انواع خشونت محکوم بشوند.خیلی متاسف میشم وقتی زنی میگه همه مردا که مثل همند.فقط چون از پدر یا همسر یا مردای اطرافش رفتار بد دیده.

  لایک

  1. در مورد موضوعات وبلاگ ساز و کاری وجود دارد که موضوع با نظر همه اعضای گروه انتخاب می شود. من هم با شما موافقم نگاه عادلانه و منصفانه به مسائل، کمک بزرگی به پیشبرد فرایند حل مساله می کنه. استفاده از سورهای عمومی مثل همه، هر و… برای هر مجموعه ای کار اشتباهی است و که متاسفانه در جامعه ما به شدت وجود دارد. همه زن ها، همه مردها…. از آن واژه های خطرناک است.

   لایک

 2. بنظرم برای مدعاتون باید مثالها و مصادیق بیشتری رو اشاره می کردید

  لایک

   1. ممنون که متن رو خوندین و نقد تون رو بیان کردین. ما خوشحال میشیم با کمک شما متن پرررنگ بشه.

    لایک

  1. سلام . ممنون از این که متن را خواندید و نظرتون رو بیان کردین. ما خوشحال میشیم که این ایراد متن رو شما با مثال ها و مصادیق بیشتر کامل کنید.

   لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.