روابط خارج از ازدواج زن و مرد! چه كسى هزينه‌ى بيشترى مى‌پردازد؟

«وقتی رابطه‌ای لو می‌رود، چرا زن همیشه بیشترین هزینه را می‌پردازد»

مهمان هفته: حسن محمدی 

قبل از هر چيز بايد گفت كه صورت اين سوال با پيش‌فرض‌هاى زياد و براى شرايط خاص مطرح شده و در نتيجه به صورت يك قاعده‌ى كلى قابل بحث نيست. در صورت مساله عبارت «وقتى رابطه اى لو مى‌رود» بيانگر پنهان بودن رابطه و در نتيجه خارج از عرف بودن آن است. عرف روابط بين زن و مرد، يا دختر و پسر در جوامع، فرهنگها و حتى اديان مختلف متفاوت است، و در نتيجه پنهان‌كارى يا لو رفتن رابطه، تابع قواعد و عرف جامعه، فرهنگ و شرايطى است كه افراد در آن زندگى مى‌كنند. بنابراين اگر رابطه‌ى زن و مرد يا دختر و پسر در يك جامعه يا فرهنگ امر متعارفى باشد، پنهان‌كارى و در نتيجه لو رفتن آن معنى ندارد.

با اين وجود در هر جامعه و فرهنگ خط قرمزها و محدوديت‌هاى خاص خودش وجود دارد. به عنوان مثال در خيلى از جوامع و فرهنگ‌ها رابطه دو فرد مجرد كاملا پذيرفته‌شده و امرى عادى و نرمال است. بنابراين نيازى به پنهان‌كارى وجود ندارد و بالطبع بحث لو رفتن و عواقب آن بى‌معنى است. اما در همان جوامع رابطه يک فرد متاهل با ديگرى مى‌تواند ناپسند و غير‌عادى باشد و در نتيجه نياز به پنهان‌كارى دارد. در اين شرايط اگر رابطه‌اى لو برود نمى‌توان گفت كه هميشه زن بيشترين هزينه را مى‌پردازد. بلكه هزينه هر كدام از طرفين بستگى به شرايط او دارد. مثلا اگر مرد متاهل باشد و زن مجرد، لو رفتن چنين رابطه‌اى ممكن است براى مرد هزينه‌ى بسيار بيشترى تا زن داشته باشد.

اينجاست كه صورت مساله زير سوال مى‌رود. بنابراين صورت مساله را مى توان فقط براى جوامع سنتى/مذهبى مثل جامعه‌ى ايران و براى دختر و پسر مجرد تعريف كرد. در اين صورت باز هم بستگى به شرايط خانوادگى هر كدام از طرفين دارد. مثلا اگر دختر از خانواده‌اى باشد كه ارتباط با جنس مخالف نكوهيده نباشد، ولى بر عكس پسر از يك خانواده سنتى/مذهبى باشد باز هم ممكن است پسر هزينه‌ى بيشترى بپردازد. همه‌ى اينها باعث مى‌شود كه صورت مساله به موارد محدودترى كشيده شود.

بنابراين فرض مساله را به همان جوامع بسته و سنتى با شرايط يكسان طرفين محدود مى‌كنيم. در اين حالت عموما هزينه‌ى لو رفتن رابطه براى زن/دختر بيشتر است. عوامل مختلفى ممكن است باعث اين مساله بشود. يكى اينكه به صورت سنتى، تاريخى و مذهبى ارتباط زنان در اين جوامع و فرهنگ‌ها هميشه محدودتر از مردان بوده است. كلمه‌ى ناموس يا مساله ناموسى عموما بيشتر در مورد زنان حساسيت‌برانگيز بوده و هست تا مردان. اگر به جامعه‌ى خودمان، ايران نگاه كنيم به دليل فرهنگ اسلامى ارتباط مردان چه مجرد و چه متاهل با زنان (ديگر) با عناوين صيغه و چندهمسرى پذيرفته شده و تا حدودى مرسوم بوده و هست، در حالى كه براى زنان چنين چيزى مرسوم نيست. از اين مهمتر مساله عدم ارتباط جنسى قبل از ازدواج يا باكرگى همواره در مورد دختران مطرح و قابل بررسى بوده است. در حالى كه در مورد مردان چنين چيزى قابل بررسى نبوده و معمولا ارتباط جنسى قبل از ادواج براى آقايان هم‌رديف زنان حساسيت‌برانگيز نيست. در اين شرايط لو رفتن رابطه دو نفر به معنى زير سوال رفتن باكرگى دختر است كه مى‌تواند بار روحى و روانى سنگينى در محيط خانواده و جامعه براى او به همراه داشته باشد.

از اينها گذشته، شرايط اجتماعى، شرايط كارى و حتى قيافه و ظاهر افراد نيز در اين موارد نقش مهمى إيفا مى‌كند. به عنوان مثال اگر دختر شرايط اجتماعى، كار و قيافه و ظاهر خوبى داشته باشد، لو رفتن رابطه و اتمام آن در مقايسه با كسى كه شرايط پايين‌ترى دارد، مشكلات كمترى براى آينده‌ى او رقم مى‌زند و در نتيجه‌ى هزينه كمترى براى او دارد.

از همه ى اينها كه بگذريم اگر هزينه را سواى از اجتماع و اطرافيان در خود افراد در نظر بگيريم، طبيعى است كه زن به دليل حساسيت‌ها، جنس وابستگى و ملاحظات ديگر عموما در معرض آسيب بيشتر است.

اگر دوباره به صورت سوال برگرديم، به نظر من مى‌شد مساله را به جاى «لو رفتن رابطه» به صورت عواقب «اتمام رابطه (كات كردن)» مطرح كرد و در آن صورت امكان بحث بر روى عواقب آن براى زن و مرد (دختر و پسر) با شرايط متعادل‌ترى وجود داشت.

3 نظر برای “روابط خارج از ازدواج زن و مرد! چه كسى هزينه‌ى بيشترى مى‌پردازد؟

 1. موافق نیستم. اصل سئوال را نمی توان زیر سئوال برد. حتی در غرب هم داشتن روابط متعدد – نه همزمان، یکی پس از دیگری – برای مرد نشانه جذابیت است و در نهایت با کلی سیمپاتی از او بعنوان یک پلی بوی یاد می کنند و از زن که همان شیوه زندگی را دارد بعنوان یک فاحشه یاد می کنند. در بعضی کشورها مثل هلند و سوئد و فرانسه اینطور نیست اما در خیلی دیگر از کشورها مثل امریکا، ایتالیا، اسپانیا و … زنی که وارد رابطه رسمی نمی شود چنین عنوانی را هم باید متحمل شود، پس بعد از اتمام رابطه اوست که قیمت بالایی را می پردازد. حالا اگر این رابطه در داخل محیط کار شکل گرفته باشد قیمت بالاتر هم می رود.
  صورت سئوال همیشه معتبر است!

  لایک

  1. به نظر من بستگى به شرايط طرفين دارد. اولن در اينجا بحث روابط متعدد مطرح نبوده، بلكه يك رابطه دو طرفه خارج از ازدواج كه هر كدام از طرفين ممكن است مجرد يا متأهل باشد، بحث شده است. ولى در صورت در نظر گرفتن روابط متعدد هم در بيشتر موارد و در بيشتر خونواده ها (چه ايران و چه در جاههاى ديگه) روابط متعدد براى هيچ كدوم از مرد و زن پسنديده و مثبت نيست. در همين جامعه ى آمريكا كه من سالها زندگى كرده ام داشتن ارتباط همزمان با چند دختر يا زن براى هيچ مردى، نه در اجتماع و نه در خانواده ها به هيچ وجه پذيرفته شده نيست! عوض كردن زياد دوست دختر هم كار پسنديده و مثبتى محسوب نمى شه. و از اين بابت نمى شه گفت شرايط آقايون بهتره. بلكه در جايى مثل جامعه ى آمريكا بستگى به شرايط خونواده و اطرافيان داره. براى بعضى دخترا/زنها ارتباط زياد داشتن راحت تر و پذيرفته شده تَر هست تا خيلى از مردان و آقايون! خلاصه به نظر من نمى شه گفت كه هميشه زن هزينه ى بيشترى مى ده!

   لایک

   1. عرض کردم روابط متعدد اما نه همزمان. تاکید هم کردم!ایکاش قبل از تلاش در دادن یک پاسخ و تاکید روی حرف خودتان، نظر خواننده را با دقت بیشتری می خواندید.
    منظورم این بود: یعنی کسی که در زندگی ازدواج نمی کند و شیوه زندگی اش پارتنر شیپ است. یکی بعد از دیگری.
    یک نگاه هم به سایر پست ها بیندازید و نقطه نظر دیگران را هم بدانید تا اینقدر راحت صورت مسئله را پاک نکنید. از ما گفتن. اگر هم شما بیشتر می پسندید صورت مسئله را پاک کنید برای خودتان، تغییری در واقعیت ها ایجاد نمی کند. این فقط نظر شخصی شماست!

    لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.