آن کس که نداند و نداند که نداند – در جهل مرکب، ابدالدهر بماند.

«لزوم رابطه پیش از ازدواج»

شبانگاه

الف دختر برادر یکی از دوستان من است که مادر و پدرش از هم جدا شده‌اند و الف با مادربزرگش زندگی می‌کند. الف نوجوان شبی دوست پسرش را به خانه آورده‌است. مادربزرگ و پدربزرگش دوست پسر را به عنوان دزد گرفته‌اند، دوست پسر فرار کرده‌است… الف دچار خونریزی شده و عمه‌اش متوجه شده که چه اتفاقی افتاده و اولین فکری که به ذهنش خطور کرده این است که فردی را پیدا کند تا کار ترمیم هرچه زودتر انجام شود.

نون دوستِ دوستی است، با دوست پسرش رابطه داشت. از هم جدا شدند. نون متوجه شد باردار است، به دوست پسرش گفت. دوست پسرش در همه مراحل سقط جنین همراهش بود و بعد پیشنهاد ازدواج داد. در نهایت نون رابطه را تمام کرد. حرفش این بود «نمی‌خواهمش! «

سین با ترس و لرز دنبال پزشکی می‌گردد که دوست دخترش را ببرد و جنینش را سقط کند. در برابر پرسش «آیا بچه قانونی است؟» گفته است محرم بودیم! فردی که سوال کرده، زهرخندی زده و گفته‌است: «عقد قانونی کرده‌اید؟ شناسنامه دارید؟»

میم به روایت خودش با پسری صبح دوست شده است و شب کارشان به اتاق خواب کشیده شده. صبح هم خداحافظی کردهاند و بعد از چند ماه میم باردار می‌شود. به پسر سکس برای یک شب جریان را اطلاع می‌دهد. پسر حاضر بوده نیمی از مخارج سقط را بپردازد.

زمانی که من نوجوان بودم دوست پسر داشتن گناهی نابخشودنی بود که کمترین عقوبتش اخراج از مدرسه بود. زمانی که دانشجوی سال دوم کارشناسی بودم فردی که دوست پسر نداشت، انگار سرطان یا مشکلی داشت که مورد علاقه پسری واقع نمی‌شد. دانشجوی سال اول ارشد که بودم، دوست پسر نداشتن یکی از ارکان روشنفکری بود. دانشجوی دکتری که شدم نداشتن رابطه جنسی بی‌کلاسی بود!

کل مدتی که این تغییرات به وجود آمد، کمتر از بیست سال است، در طی بیست سال معنا و مفهوم دوست پسر داشتن و به دنبال آن داشتن رابطه جنسی بارها و بارها تغییر کرده‌است. به نظرم اگر بخواهیم جلوی این روند و تغییرات بایستیم بر عبث پاییده‌ایم، شاید بهتر باشد مسئولیت‌پذیری، حقوق وشیوه‌های پیشگیری از بارداری را ترویج کنیم تا هنگامی که فردی تصمیم گرفت رابطه داشته باشد یا نداشته باشد بداند در  بستر فرهنگی که در آن زندگی می‌کند چه اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد.

2 نظر برای “آن کس که نداند و نداند که نداند – در جهل مرکب، ابدالدهر بماند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.