آن هفده درصد چه می‌کنند؟

«خودارضایی»

سحرگاه

در حین بالا و پایین کردن صفحات اینترنتی و جستجوهایم مطلبی خواندم که در آن گفته شده بود هشتاد و سه درصد مردم بالغ در جهان دست کم یکبار خودارضایی کرده و یا به طور مداوم این کار را انجام می‌دهند. این بدان معنا بود که هفده درصد از مردمان کره زمین تا به حال خودارضایی را تجربه نکرده‌اند!

این که بخش زیادی از مردم خودارضایی می‌کنند نشان‌دهنده‌ی یک نیاز ساده‌ی جسمی است که خودارضایی به عنوان ساده‌ترین، در دسترس‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش می‌تواند به آن پاسخ دهد. این پاسخ اما می‌تواند به طرح چند سوال دیگر منجر شود. اینکه آیا خودارضایی روشی است که فقط انسان‌های مجرد و تنها ممکن است با آن نیاز جنسی خود را تامین کنند؟ و کسانی که شریک جنسی دارند به طور مطلق عضو آن هفده درصد هستند؟

واقعیت این است که من علیرغم تلاش بسیاری که برای یافتن پاسخ این سوال‌ها کردم به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم. اما به خاطر آوردم که یکی از دوستان نزدیکم که از قضا فوبیای سکس داشت و به سختی حاضر می‌شد شیوه‌های جدید آن را تجربه کند برایم گفته بود همسرش هرگاه خواسته‌ای دارد که او به آن پاسخ منفی می‌دهد بدون هیچ بحثی خودارضایی می‌کند آنهم وقتی در کنار اوست و در بستر مشترکی کنار هم خوابیده‌اند. می‌گفت همسرش از اینکه به جای روش‌های تکراری به گفته‌ی او «خودش را با دستمالی راحت کند» نه شرمنده است و نه پشیمان. با یادآوری این خاطره دانستم نمی‌شود در مورد آن هفده درصد باقیمانده  به طور قطعی نظر داد.

باید پذیرفت که سبک زندگی هر انسانی محترم است. نمی‌شود ادعا کرد آن هفده درصدی که خودارضایی نمی‌کنند زندگی جنسی بی‌نقص و کامیابی دارند. همان گونه که نمی‌شود گفت آن گروه بزرگتری که خودارضایی می‌کنند دچار ایراد و اشکال اساسی در روابط جنسی خود هستند. اما مواجهه آدم‌ها با این واژه چندان غریب و پیچیده نیست. به تجربه دیده‌ام نکوهش یا تقدیس خودارضایی دو اتفاقی است که در مواجهه با آن رخ می‌دهد. بی‌تفاوتی را در این‌باره کمتر دیده‌ام. هر کس بالاخره با شنیدن این واژه موضعی می‌گیرد. برخی به دلایل مختلف از جمله ترس از گناه، عقایدی مانند اینکه میل جنسی فقط باید در خدمت تکثیر نسل قرار بگیرد و امثالهم با صدای بلند خودارضایی را نکوهش کرده و افرادی که از این روش برای آرام کردن خود استفاده می‌کنند را دچار بحران جنسی می‌بینند. از سوی دیگر کسانی هم هستند که آشکارا یا نهان خودارضایی می‌کنند و از این بابت نیز شرمنده یا نگران نیستند. شاید یک احتمال این باشد که افراد مسن و فرتوت یا دارای ناتوانی‌های جنسی آن هفده درصد را تشکیل می‌دهند، یا کسانی که هیچ وقت فراغتی ندارند؛ روزگارشان با کار آغاز و با خوابی از فرط خستگی به پایان می‌رسد. یا شاید این هم بخشی از سبک زندگی انسان‌ها باشد، به واسطه تکثر و تنوعشان بر روی کره زمین.

2 نظر برای “آن هفده درصد چه می‌کنند؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.